NUMISMATIKA

KOMPLETNÍ PŘEHLED CHYBORAŽEB, ZMETKŮ a VARIANT MINCÍ ČESKÉ REPUBLIKY,
ČESKOSLOVENSKA, ČESKOSLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
A SLOVENSKA (V OBDOBÍ PROTEKTORÁTU)

Předně je potřeba rozlišovat tzv. zmetky, což jsou různé nálitky kovu vzniklé nejčastěji opotřebením razidla nebo excentrické ražby (krajový střížek vychýlený obraz na střížku), zvýšený okraj mince apod.
Dále rozlišuji chyboražby, což je omylem otočená raznice např. u 20 haléře 1993, kde je avers otočen oproti reversu o 180°. Toto otočení lze nalézt i na jiných mincích.
Poslední skupinou, kterou rozlišuji, jsou varianty mincí, ty nevznikly omylem, ale záměrně. Jde o zkoušky (materiálové) např. 10h 1985 ze železa pokoveného mědí, jinak standardně je z hliníku, 5h 1967 z mosazi apod., nebo varianty (jakési verze mincí ražené jiným razidlem) určené pro mincovní sady. Příkladem těchto mincí jsou 10Kč 1994 varianta F, kde mají číslice "9" v letopočtu kulaté nožičky (tato varianta je určená do mincovních sad), zatímco stejná mince určená pro oběh má nožičky ostré. Dalším zástupcem je např. 10 haléř 1994, který má na aversu vzpřímenou značku mincovny, tato varianta je určená též pro sady, běžná mince pro oběh má značku nakloněnou. Na mincích jsou i další rozlišovací znaky. Asi sběratelsky nejžádanější variantou současnosti je mince 10Kč 1993 varianta malé Kč, která byla vyražena v počtu pouhých 1000 kusů, jako zkouška desetikorunových mincí. Nakonec se od tohoto návrhu upustilo a mince se v několika milionovém nákladu razila s většími písmeny "KČ". U této mince se cena vyšplhala v průběhu 5 let z 10 000,- na 32 000Kč, což je poměrně velký skok za tak krátkou dobu. Samozřejmě vždy záleží na zachovalosti mince.
Jako zajímavost k datu 17.8.2016, doplňuji vydražení zmíněné 10 koruny (malé Kč) za 150 000 Kč, ve stavu RL. K tomu připočtěme aukční přírážku 17% a vyjde nám, že kupující za ni zaplatil rovných 175 500 Kč.

některé fotografie jsou autorské, další zdroje fotografií jsou:

budu rád, když se zapojíte do vývoje tohoto webu a budete mi posílat své fotografie zmetků a chyboražeb s krátkým popisem, všechny zdroje zde budou uvedeny

© Mgr. Luboš Sýkora, DiS. •

počítadlo.abz.cz